Varer: Ægypterbordet | ML10097

Ægypterbordet | ML10097

Designet af Mogens Lassen

Priser fra

21.895,00 kr.26.995,00 kr.

Ægypterbordet af Mogens Lassen er inspireret af de foldetaburetter, der blev fundet i Tutankhamuns grav i 1922. Ægypterbordet er et sofabord, og det blev præsenteret første gang ved Københavns Snedkerlaugs Møbeludstilling i 1940.

Ægypterbordet fås i to størrelser: Ø 85 cm eller Ø 100 cm

Produkt detaljer

Produkt Mål

Ø85: Højde: 52 cm x Ø85 cm | Ø100: Højde: 52 cm x Ø85 cm

Materialer

Bordplade: Olieret eg / Olieret Valnød | Stel: Olieret eg / Olieret valnød. Detaljer i messing

Produkt Beskrivelse

Ægypterbordet af Mogens Lassen er inspireret af de foldetaburetter, der blev fundet i Tutankhamuns grav i 1922. Ægypterbordet er et sofabord, og det blev præsenteret første gang ved Københavns Snedkerlaugs Møbeludstilling i 1940. ML10097 Ægypterbordet af Mogens Lassen foldes nemt sammen ved at frigøre det lille messingbeslag på undersiden af bordpladen. Det er et fleksibelt sofabord, det fint udtrykker den funktionalisme, der kendetegner klassiske møbeltyper. Ægypterbordet fås i to størrelser: Ø 85 cm eller Ø 100 cm

Få 20%

på dit næste køb

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få adgang til et univers fyldt med inspiration, særlige tilbud, eksklusive begivenheder samt meget mere.

Vær opmærksom på at rabatkoden gælder ikke i forvejen nedsatte varer, Særlige Priser samt udvalgte Special Editions.